
Itt a nyári meleg, a helyzet megoldásért kiált: utánajártam, létezik-e olyan izzadásgátló mely nem tartalmaz semmilyen vélt vagy valós káros összetevőt.
Emlékeimben még élénken él a tavalyi nyár, amikor az itthon kapható izzadásgátlók nagyjából 2 hetente leptek meg néhány nem múló piros folttal. Az idén valami máshoz kell folyamodnom, ez így nem jó.
Kiváncsi voltam vajon mi okozhatta a problémáimat. Egyéni érzékenység, vagy van valami általános gond ezekkel a stiftekkel? Létezik a problémára jó megoldás? Erre jutottam:
Számolhatatlan amerikai tanulmány foglalkozik azzal, hogy a dezodorok fő hatóanyaga az alumínium emeli a mellrák kockázatát.
Egy ilyen tanulmány szerint:
– Az izzadásgátló alumínium tartalma lerakódhat a mellszövetbe, ahol potenciálisan növeli a mellrák kockázatát, vagy más egészségügyi problémákat (időskori elbutulást) okozhat. Ezt az állatokon végzett kísérletek is megerősítik.
– A fenti tézist az is bizonyítja, hogy a mellrákos nők mellbimbójából nyert folyadék alumínium szintje mindig magasabb, mint az egészségeseké.
Természtesen létezik az ellenoldal is, orvosok nyilatkozatai, tanulmányok, melyek szerint abszolút nincs összefüggés, nincs bízonyíték, semmi nem indokolja a korlátozást, és a pánikot.
Mit keres az alumínium a dezodorban?
Az alumínium dolga, hogy zárja vagy blokkolja a pórusokat, megakadályozva ezzel az izzadást.
Ha az alumínium mellett még néhány tartósító és parabén is van az izzadásgátlóban, akkor talán nem is meglepő a bőrpír és a viszketés.
Több dolog merült fel bennem a fentiek kapcsán:
– Vajon tényleg jót teszünk azzal, ha blokkoljuk ezt a természetes folyamatot, a méregtelenítés útját?
– Jó, lehet hogy nem bizonyított hogy emeli a mellrák kockázatát az alumínium, de így van ez hosszútávon is? 10-20 év folyamatos alus dezodor használata tényleg nem okoz semmi gondot?
A kérdések felmerülése után első utam a fürdőszobába vezetett. Egymás után téptem le az összes nagy nevű izzadásgátló stift oldaláról a papírt, vizslatva az összetevőket. Olyanok voltak ezek, melyeket már hosszú évek óta használok.
A helyzet elkeserítő: minden márka, minden stiftje tele van ezzel a ártó, vagy ártalmatlan (?) összetevővel.
Hogy igazak-e a fenti vádak, azt én személy szerint nem tudom eldönteni, de azt gondolom hogy túlzottan nem nagy szüksége lehet a szervezetemnek az alumíniumra, így én nem kísérletezem magamon. Nem várom meg, hogy 10-20 év alatt (vagy hamarabb) magamon igazolódik a vád.
Döntöttem, más alternatíva kell!
Hogy csinálják ezt máshol? Mit használnak?
Az egyik vonal hagyja az izzadást a maga útján – minimálisan csökkentve természetes olajakkal, gyógynövényekkel – arról viszont maximálisan gondoskodik, hogy az izzadságnak ne legyen kellemetlen illata. Sőt, kifejezetten illatos legyen 🙂
A másik vonal egy olyan hatóanyag, mely nem tud felszívódni, de az izzadást blokkolja. A legtöbben talán erre esküsznek. Ez a hatóanyag a timsó, egy természetes ásványi só, mely olyan alumíniumot tartalmaz (kálium-alumínium-szulfát) mely nagy részecskéinek köszönhetően nem tud felszívódni, így problémát sem okoz.
Mindkét fajtát kipróbáltam.
Az első vonalas Nubian Heritage 24 órás natúr izzadásgátló stiftjével próbálkoztam elsőként. Fő hatóanyaga a neem olaj, melyet már ősidők óta alkalmaznak.
Mi van benne?
Propándiol, glicerin (növényi), víz, nátrium-sztearát, szilícium-dioxid, Zea mays (kukorica) keményítő, cink-ricinoleát, illatanyag (szabadalmaztatott esszenciális olaj keverék), Butyrospermum parkii (shea vaj) *, kender mag olaj, a Citrus grandis (grapefruit) mag kivonat, Saccharomyces erjedés, poligliceril-3-kaprát, szacharóz-kokoát, aloe barbadensis levél juice, allantoin, neem (Melia Azadirachta) magolaj
Kellemes az illata, de nekem valahogy nem jött be. Nem szeretem. A hatása sem igen tartós, de az illata valóban hosszú ideig tart. A férjem viszont szereti, éppen most mondta, hogy lassan rendelhetem a következőt. Hát nem vagyunk egyformák….
Mivel az első próbálkozásom kudarcba fúlt, így újabb nyomozásba kezdtem. A legtöbben a Crystal típusú izzadásgátlókra teszik le a voksukat, így mindenképpen egy ilyet szerettem volna kipróbálni. Kapóra jött, hogy mostanában felfedeztem egy nagyon olcsó amerikai webshopot. Több ígéretes termék mellett ez volt az első termék, a Crystal dezodor amit megrendeltem tőlük.
Mi van benne?
Purified water, natural mineral salts, potassium alum (timsó), cellulose.
Ez nekem sokkal jobban bejött. Nincs semmiféle illata, hipoallergén, és parabént sem tartalmaz. Nem irritál. Keveset használok belőle, ha megszáradt még megfejelem egy minimális talkummentes púderrel, így egész nap elvagyok. Nem azt mondom, soha nem fogok semmi mást használni, de egyelőre meg vagyok vele elégedve.
Hol lehet kapni, mennyibe kerül?
Az első dezodor származási helye az iHerb. A termék adatlapját ITT éred el. Az ára: 7,19 USD A dezodorok között még számos lehetőséget találsz természetes megoldásra. Ha érdekel a kínálat ITT megtalálod. 5 %-os kupon minden vásárlásodhoz: MHB207
A második deo származási helye a kisebb választékkal bíró, de olcsóbb PipingRock. Ennek a dezodornak az ára: 2,60 EUR volt. Első alkalommal vásárlók 5 $-t spórolnak a 40 $ alatti, és 10 $-t a 40 $ feletti rendeléseken a CHF758 kuponkód beírásával. Az PipingRock természetes dezodor választékát ITT találod.
Amit ajánlanak még az a szódabikarbónás bedörzsölés, és állítólag a hónalj napoztatása is hatékony.
Neked van valamilyen bevált módszered?
Ha tetszett várlak vissza legközelebb is. Meg nagyon sok izgalmas terméktesztet tartogatok, ha nem akarsz lemaradni semmiről kedveld Facebook oldalam vagy iratkozz fel blogkövető hírlevelemre.
Pár éve nekem is utána kellett néznem, mert a bőröm nem bírta a nem mentes deziket sajnos. Egy magyar márka, az OliviaNatural vált be, nekik krémdezodoruk van, eléggé illatmentes, viszont nagyon sokáig tart a hatása (számomra veri az összes ezelőtt használtat).
Előtte próbálkoztam szódabikarbónás megoldással is, de az nagyon nem jött be 🙁
Köszi a tippet 🙂
Nagyon sok natúr készítményt próbáltam, kevertem is többet házilag. Télen még csak-csak, de nyáron mind megbukott. Soha nem volt még olyan kellemetlen élményem, mint amikor céges tárgyaláson, üzleti cuccban ültem, és annyira büdösnek éreztem magam, hogy kirohantam az első boltba, és megvettem az első aluminiumos cuccot. Azóta nem merek kísérletezni. Sajnos maradt az aluminium.
Állítólag nagyon sok idő kell, mire átszokik a bőr a natúrra. Még én sem bírtam kivárni, de nem adom fel…